Клиника сосудистой хирургии
Сосудистый хирург
(096) 511 95 87

Гангрена конечности. Причины болезни и методы лечения. (УКР)

1.ЧОМУ ВИНИКАЄ ГАНГРЕНА КІНЦІВКИ?

 

Головною причиною гангрени є захворювання артерій під назвою - облітеруючий атеросклероз. Це захворювання, в основі якого лежить потовщення стінки артеріальних судин внаслідок відкладання в ній холестерину, що формує атеросклеротичні бляшки, які викликають поступове звуження просвіту артерії аж до повного її перекриття.

Атеросклеротическая бляшкаАтеросклеротическая бляшкаАтеросклеротическая бляшкаАтеросклеротическая бляшка

 

 

 

 

 

Це перешкоджає нормальному току крові до тканин. Тканини, при цьому, недоотримують необхідні їм для життєдіяльності кисень і поживні речовини.

Спочатку, виникає стан, що має назву ішемія.   Ішемія – це сигнал про те, що тканини страждають від нехватки харчування і, якщо не усунути цей стан, тканина може загинути – виникне некроз (гангрена).

 

Факторами ризику раннього й більше важкого перебігу захворювання є паління, вживання жирної їжі, цукровий діабет. 

Хвороба має тенденцію до неухильного прогресування аж до розвитку гангрени ноги, що змушує хірурга виконувати високу ампутацію нижньої кінцівки для порятунку життя пацієнта. Лише вчасно розпочате лікування й операції по відновленню кровотока дозволяють запобігти розвитку гангрени.

 

2. ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ЗАХВОРЮВАННЯ?

 

Характерним симптомом закупорки артерій нижніх кінцівок є «переміжна кульгавість» - біль у м'язах нижньої кінцівки, що виникає при ходьбі й зникає після короткочасного відпочинку. Пацієнти найчастіше характеризують ці болючі відчуття словами - «стискає», «сковує», «дерев'яніє». Найчастіше цей біль локалізується  в литкових м'язах.

 

Гангрена стопыЗгодом, дистанція ходьби прогресивно зменшується, болючі відчуття виникають через кожні 50-100 м, шкіра нижньої кінцівки стає прохолодною, може здобувати блідого або багрово-синюшного забарвлення, уповільнюються процеси загоєння дрібних ран на ногах.

 

 

 

 

Ішемія стопи, сухий некроз І пальця стопиНа шкірі стопи, пальців, гомілки з'являються некрози, почорніння внаслідок омертвіння тканин і трофічні виразки - рани, що не загоюються та часто інфікуються. Але навіть в цій стадії захворювання відновлення кровотоку попереджає розвиток гангрени.

 

 

 

 

 

 

 

 

Гангрена стопыРозвиток всіх цих стадій при атеросклерозі відбувається звичайно поступово. Крім випадків, коли на тлі атеросклерозу, відбувається гострий артеріальний тромбоз. При цьому в місці звуження артерії виникає тромб, що в один момент повністю перекриває просвіт артерії. Оскільки трапляється це раптово, то супроводжується різким погіршенням стану, посиленням болю, зблідненням і похолоданням ноги. У такому випадку, необхідно негайно звернутися до лікаря судинного хірурга в спеціалізоване судинне відділення, тому що рахунок іде на години й будь-яке зволікання з лікуванням може привести пацієнта до втрати кінцівки.

 

 

 

 

3. ЯКІ ІНСТРУМЕНТАЛЬНІ МЕТОДИ НЕОБХІДНІ ДЛЯ  ДІАГНОСТИКИ ЗАХВОРЮВАННЯ

 

Ультразвукове дуплексне сканування (УЗДС) артерій - це ультразвукове дослідження судин, що дозволяє не тільки побачити судину, її стінку, тканини що її оточують, але й рух крові по судині, його напрямок, швидкість, перешкоди, які порушують нормальний кровоток (бляшки, тромби й т.д.).

 

Як і будь-яке інше УЗД, допплерівське дослідження посудин абсолютно безболісне для пацієнта й, у порівнянні з артеріографією, не супроводжується впливом рентгенівських променів, тому його можна виконувати багаторазово, не боючись побічних ефектів.

 

Допплер сосудовГрамотно  виконане дуплексне сканування (допплер) надає достовірну інформацію про стан судин і дозволяє встановити (або підтвердити) діагноз, і, саме головне – правильно й адекватно спланувати подальше лікування. 

                                           

Так на екрані ультразвукового апарата виглядає бляшка, що звужує просвіт артерії.

 

 

 

Артериография сосудовАртеріография судин нижніх кінцівок – це дослідження, при якому в просвіт артеріальної судини вводять рентгенконтрастну речовину й роблять серію рентгенівських знімків, що дозволяє «побачити» просвіт артерії на всьому протязі. Така діагностика вимагає госпіталізації пацієнта в стаціонар, постільного режиму протягом 12 годин після проведення процедури й, як будь-яке інше рентгенівське дослідження, супроводжується променевим навантаженням на організм. Перед проведенням операції на артеріях, у ряді випадків, саме це дослідження  відіграє вирішальну роль.

 

4. ЛІКУВАННЯ

 

Тактика лікування кожного пацієнта розробляється індивідуально й залежить від рівня, довжини й ступеня ураження артерій, наявності супутніх захворювань.

При захворюваннях артерій зазвичай використовують такі методи лікування (або їх комбінацію):

-       Консервативне

-       Малоінвазивне (ендоваскулярне)

-       Оперативне  

 

Консервативне лікування – зазвичай показане на початкових етапах облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок, на стадії переміжної кульгавості. Його застосовують і на більше пізніх стадіях захворювання в ослаблених пацієнтів з важкою супутньою патологією, при неможливості проведення їм радикальної операції по відновленню кровотока в кінцівці. Консервативне лікування містить у собі медикаментозне, фізіотерапевтичне лікування, лікувальну фізкультуру, дозовану ходьбу, пневмопрестерапію.

 

Але, необхідно розуміти, що, на сьогоднішній день, не існує медикаменту, що дозволяє «розсмоктати» атеросклеротичну бляшку та відновити нормальний ток крові по оклюзованій (перекритій) артерії.

 

Якщо в пацієнта диагностовано сегментарне звуження ділянки артерії, то ефективним методом лікування є ендоваскулярне втручання. При ендоваскулярних втручаннях у просвіт ураженої артерії через її прокол уводять  катетер з балоном, що підводять до місця звуження. Шляхом роздування балона розширюють (дилятуют) просвіт звуженого сегмента артерії, відновлюючи нормальний кровоток (балонна дилятация артерії).

 

Балонная дисталяция артерийБалонная дисталяция артерийБалонная дисталяция артерий

 

При необхідності, в область цього сегмента артерії встановлюють спеціальний пристрій – стент, що буде перешкоджати подальшому звуженню цієї ділянки артерії (балонна дилятация зі стентуванням). 

 

При довгих ділянках оклюзії (закупорки) більше застосовні хірургічні методи лікування, які спрямовані на відновлення кровопостачання кінцівки. До них відносять:   

     1. Протезування ділянки ураженої артерії штучною судиною.

     2. Шунтування (відновлення кровообігу шляхом спрямування току крові в обхід ураженої ділянки артерії через шунт - штучна судина або власна вена).    3.Тромбендартеректомія (видалення атеросклеротичної бляшки з ураженої артерії).

 

Схема шунтування

Основні види операцій по відновленню кровотока можуть комбінуватись й (або) доповнюватись іншими операціями залежно від характеру ураження, довжини, рівня. Їх використовують після детального обстеження пацієнта з врахуванням індивідуальних особливостей. При багаторівневих ураженнях артерій нижніх кінцівок часто застосовується поєднання шунтування оклюзованого (перекритого) сегменту артерії й дилятациї (розширення) звуженого.

 

5. ЯКІ ОСОБЛИВОСТІ У ХВОРИХ НА ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ?

 

Некрози і гангрена кінцівки на тлі цукрового діабету виникають іноді за лічені дні або навіть години, що пов’язано з ураженням дрібних артерій на гомілці та стопі. При такому перебігу хвороби врятувати ногу, а часто й життя пацієнта допоможе тільки негайне втручання висококваліфікованого судинного хірурга.

Фахівці нашого центру нагромадили величезний досвід у вирішенні проблеми діабетичної стопи, і є лідерами в Україні в лікуванні патології артерій нижніх кінцівок у хворих діабетом і атеросклерозом на тлі діабету. На їхньому рахунку чимало збережених кінцівок і  вдячних пацієнтів. Унікальність спеціалістів нашого центру полягає в тому, що ми володіємо технікою виконання дистальних та ультра дистальних шунтувань навіть в дрібні артерії стопи.

 

Диабетическая стопаДиабетическая стопа

 

 

 

 

 

 

 

 

6. ЯК ПОПЕРЕДИТИ РОЗВИТОК ГАНГРЕНИ КІНЦІВКИ?

 

Можливості сучасної судинної хірургії великі, але не безмежні. Тому лікування атеросклеротичного ураження артерій кінцівок тим простіше та успішніше, чим на більш ранній стадії воно було розпочато. При перших ознаках облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок необхідним є проведення ультразвукового дуплексного сканування артерій і консультації судинного хірурга для визначення тактики подальшого лікування. Відкладаючи лікування «на потім» Ви сприяєте прогресуванню захворювання й збільшенню ймовірності ампутації в майбутньому. Для одержання гарних результатів, лікування цього захворювання повинно проводитись тільки кваліфікованим судинним хірургом у спеціалізованій клініці. Тільки так Ви зможете призупинити прогресування захворювання й уникнути ампутації.

Записывайтесь по телефонам

(096) 511-95-87

(067) 936-78-20

(067) 321-61-91

uriy_Gupalo@ukr.net

lenashved@ukr.net

Отзывы

...Самопочуття після операції нормальне... Варикозна хвороба з 1976 року. У...
...Зустріла лікаря з великої букви........   Подяка, низький уклін лікарям...
Меня зовут Анатолий Павлович и я хочу рассказать Вам о том, что есть врачи,...

 

 

Сосудистый хирург. Результаты лечения.

 

 

© Сосудистый доктор - 2013 г.
 
    (067) 936 78 20

УЗИ сосудов, варикоз, сосудистый хирург — консультация специалиста.